Buxheti i vitit 2017 sipas Klasifikimit Ekonomik tė Njėsisė sė Qeverisjes Vendore, Bashkia Divjakė

Open Data Albania, ODA, ka analizuar Buxhetin sipas Klasifikimit Ekonomik tė tė Ardhurave dhe Shpenzimeve tė planifikuara pėr vitin 2017 nga Njėsia e Qeverisjes Vendore (NJQV), Bashkia Divjakė. Tė dhėnat i referohen Projektbuxhetit tė miratuar nga Kėshilli i Bashkisė Divjakė dhe i pėrkasin vetėm fondeve qė administrohen dhe pėrfitohen drejtpėrsėdrejti nga kjo Bashki dhe Nėn-njėsitė e saj qeverisėse. Buxheti sipas Klasifikimit Ekonomik ėshtė bazuar nė sistemin e sugjeruar nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar pėr Statistikat e Financave Publike (IMF, 2001, Government Finance Statistics Manual, kapitulli 6). Qėllimi i kėtij sistemi ėshtė edhe rritja e transparencės sė pėrdorimit tė fondeve publike.
Metodologjia e pėrdorur nga ODA pėr hartimin e Buxhetit sipas Klasifikimit Ekonomik ėshtė nė pėrputhje edhe me Ligjin nr. 9936, dt. 26.6.2008, Pėr menaxhimin e sistemit buxhetor nė Republikėn e Shqipėrisė, neni 11, Klasifikimet Buxhetore, nė tė cilin parashikohet klasifikimi ekonomik i transaksioneve sipas natyrės sė tyre dhe me Standardet Ndėrkombėtare tė Kontabilitetit (IPSAS 1, pikat 46, 112, 116).
Nė realizimin e kėtij klasifikimi janė marrė nė shqyrtim tė ardhurat dhe shpenzimet qė do tė realizohen nga tė gjitha institucionet publike nė pėrputhje me ndarjen e re administrativo-territoriale sipas Ligjit nr. 115, dt. 31.7.2014, Pėr ndarjen administrativo-territoriale tė njėsive tė qeverisjes vendore nė Republikėn e Shqipėrisė.
Tė ardhurat e planifikuara pėr vitin 2017 nga Bashkia Divjakė janė rreth 764.5 milionė lekė. Ato janė klasifikuar nė tetė kategori kryesore: Tė ardhurat nga taksat vendore, Tė ardhura nga tarifat vendore, Grant i pakushtėzuar, Transferta specifike tė vitit 2017, Grant konkurrues nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve i trashėguar nga viti 2016, Grant i trashėguar nga viti 2016, Tė ardhura tė trashėguara nga viti 2016 dhe Tė ardhura tė tjera.Ky lloj sistemi klasifikimi mundėson analizėn e kategorive kryesore brenda njė viti, peshėn qė zėnė ato kundrejt tė ardhurave totale tė buxhetuara dhe ecurinė e tyre ndėr vite.
Kategoria mė e rėndėsishme e tė ardhurave pėr Bashkinė Divjakė ėshtė Granti Konkurrues nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve me rreth 262.8 milionė lekė apo 34.4% tė tė ardhurave totale. Nė vend tė dytė janė tė ardhurat nga Granti i pakushtėzuar qė jepet nga Buxheti i Shtetit me vlerėn 184.8 milionė lekė apo 24.2% e tė ardhurave totale, e pasuar nga Tė ardhurat nga taksat vendore 149.5 milionė lekė apo 19.6%.
Interes tė veēantė paraqesin tė ardhurat qė sigurohen drejtpėrsėdrejti nga bashkitė: tė ardhurat nga taksat vendore dhe tė ardhurat nga tarifat vendore. Brenda kategorisė sė tė ardhurave nga taksat vendore, Taksa e ndikimit nė infrastrukturė dhe Taksa mbi pasuritė e paluajtshme gjenerojnė pjesėn mė tė madhe tė tė ardhurave, pėrkatėsisht me 72 milionė dhe 66.65 milionė. Nė kategorinė e Tė ardhurave nga tarifat vendore spikasin zėrat si Tarifė leje punimi me deklarate paraprake me 18.63 milionė dhe Tarifa e menaxhimit tė mbetjeve urbane me 17.18 milionė.
Nė nivel nėn-njėsie bashkiake vihet re se nė Tė ardhurat nga taksat dhe tarifat vendore dhe Tė ardhurat e tjera, Divjaka siguron pjesėn mė tė madhe tė tė ardhurave, me 64.35 milionė, e ndjekur nga nėn-njėsia e Tėrbufit me 44.37 milionė, Gradishtė me 41.64 milionė dhe Grabjan 33.33 milionė.
Nė Klasifikimin Ekonomik tė shpenzimeve tė buxhetuara pėr Njėsinė e Qeverisjes Vendore Divjakė janė evidentuar 8 kategori kryesore: Shpenzime personeli, Investime, Blerje mallrash dhe sigurimi i shėrbimeve, Transferta pėr Qarkun, Fondi rezervė, Fondi i emergjencės dhe Vendime gjykate.
Kategoria me peshėn kryesore janė Investimet, me 428 milionė lekė apo rreth 56% tė shpenzimeve totale tė planifikuara pėr vitin 2017. Zėri me vlerėn mė tė lartė brenda kėsaj kategorie janė investimet qė do tė financohen nga Granti Konkurrues me 262.8 milionė lekė apo 61.3% e investimeve totale qė priten tė bėhen nė kėtė bashki. Nė vend tė dytė ėshtė zėri Rikonstruksion rrugėsh, me 87.6 milionė lekė, tė cilat do tė realizohen nga vetė Bashkia Divjakė.