Monitoro Transaksione pėr Qeverisjen Lokale

Manual mbi Integrimin e Shërbimit në një Web tjetër

Ky manual ka si qėllim tė tregojė se si mund tė integrohen shėrbimet me tė Dhėna tė Hapura dhe datasete tė mirė strukturuara tė kėsaj Platforme, nė njė portal tjetėr. Shėrbimi ofron informacion pėr pagesa tė realizuara pėrmes transaksioneve tė thesarit tė shtetit tė gjashtė Njėsive tė Qeverisjes Vendore konkretisht Bashkitė Berat, Elbasan, Kuēovė, Korēė, Lushnje dhe Fier. Pėr efekt informimi dhe analize, nė periudhėn 2014 dhe vijim, ėshtė konsideruar si Njėsi e Qeverisjes Vendore tėrėsia e entiteteve, pjesė e njėsisė aktuale sipas Ligjit nr. 115, dt. 31.7.2014, Pėr ndarjen administrativo-territoriale tė njėsive tė qeverisjes vendore nė Republikėn e Shqipėrisė.

Kėto tė dhėna vinė nė formatin e tė dhėnave tė hapura si tė dhėna tė strukturuara nė formė qė kushdo mund ti gjejė pėrdorė dhe ripėrdorė pa kufizime. Informacioni i kėtij shėrbimi ėshtė i konvertueshėm nė JSON dhe i eksportueshėm nė formatin EXCEL.

Integrimi i shėrbimit Monitoring (Filters for) Treasure Transaction Payments pėr kėto gjashtė njėsi tė Qeversjes Vendore mund tė bėhet nė njė web zyrtar tė njė bashkie apo nė njė web tė ēfarėdoshėm. Procesin e Integrimit tė shėrbimit nė njė web tjetėr, mund ta bėjė ēdokush qė realizon mirėmbajtjen dhe hedhjen e tė dhėnave nė web. Integrimi i kėtij shėrbimi nė njė web zyrtar, i bėn Njėsitė e Qeverisjes Vendore mė Transparente dhe mė tė Monitorueshme. Informacioni siguron informim dhe reagim qytetar.


Lexo mė shumė>>


Mundėsuar nga: Instituti Shqiptar i Shkencave