Transaksion Thesari 2019- Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) (Mbi 3,682 transaksione te regjistruara)

Perfitues:

Kategori shpenzime:

Vlera transaksionit:

Transaksione Thesari eshte nje sherbim qe ofrohet nga organizata AIS me qellim informim, transparence, monitorim dhe llogaridhenie per taksapaguesit.Sherbimi u jep mundesi qytetareve te mesojne si shpenzojne Institucionet Publike parate e tyre.Te dhenat kane burim paresor Sistemin e Shpenzimeve te Zyres Qendrore te Thesarit.Informacioni i ofruar nga AIS permes dy portaleve Spending Data Albania dhe Open Data Albania liston cdo pagese, transaksion thesari te realizuar nga 1895 institucione buxhetore ne vend. Te dhenat jane te plota nga data janar 2012 deri ne ditet aktuale. Databaza perditesohet cdo jave. Te dhenat mund te aksesohen, perdoren dhe riperdoren nga kushdo. Filtrat e kerkimit mundesojne informacion sipas dates, institucionit, klientit perfitues, kategorise se shpenzimit, fashave per vlera transaksioni dhe kerkimit me fjale kyce. Per me shume informacion dhe njohuri mbi metodologjine ju mund te shkruani tek [email protected]. Duke analizuar rekordet e kesaj databaze te mire strukturuar, mund te kuptohet dhe monitorohet::

  • Si shpenzon administrata dhe shteti shqiptar parate e taksapaguesve
  • Ku shkojne fondet e alokuara
  • Sa paguhet per sherbime dhe projekte te caktuara.
  • Sa para ka shpenzuar cdo institucion
  • Sa para jane paguar ne intervale te caktuara kohore
  • etj.
supplierListForInst
Lista e Kategori Shpenzimi
* Vetem Transaksionet 2014 pas Shkurtit jane kategorizuara sipas tipit te shpenzimit.

Rezultate permbledhese

Perfitues Vlera trasaksioneve Nr i trasaksioneve Limiti I vleres Intervali (sipas date regjistrimi) Intervali (sipas date ekzekutimi)
All 5,441,257,383.00 3,682 All => =>

Transaksione
*Te dhenat e ketij sherbimi jane te aksesueshme ne web-in zyrtar "Drejtoria e Pergjithshme e Thesarit"

Institucion Buxhetor Perfitues Dega Thesari Vlera Data regjistrimit Data ekzekutimit Numri fatures Kategori shpenzime Pershkrimi fatures
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RAIFFEISEN BANK SH.A Tirane 3,277,196 2024-03-01 2024-03-04 7410050012024 Paga neto për punonjesit e miratuar në organikë MBZHR,600,Paguar pagat e punonjesve per muajin shkurt 2024,(Raiffeisen), Numri i punonjesve ne organike plan 180 dhe fakt 31,Numri i punonjesve mbi organike plan 38 dhe fakt 7,listepagesa date 01.03.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA KOMBETARE TREGTARE Tirane 2,945,518 2024-03-01 2024-03-04 7510050012024 Paga neto për punonjesit e miratuar në organikë MBZHR,600,Paguar pagat e punonjesve per muajin shkurt 2024,(BKT), Numri i punonjesve ne organike plan 180 dhe fakt 26,Numri i punonjesve mbi organike plan 38 dhe fakt 7,listepagesa date 01.03.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 7,896,899 2024-03-01 2024-03-04 7310050012024 Paga neto për punonjesit e miratuar në organikë MBZHR,600,Paguar pagat e punonjesve per muajin shkurt 2024,(Credins), Numri i punonjesve ne organike plan 180 dhe fakt 80,Numri i punonjesve mbi organike plan 38 dhe fakt 19,listepagesa date 01.03.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) POSTA SHQIPTARE SH.A Tirane 15,611 2024-02-21 2024-03-04 6210050012024 Sherbime te printimit dhe publikimit MBZHR,602,Paguar abonim shtypi per muajin Janar 2024,Vazhdim kontrate nr 380/3 date 20.01.2023,Urdher nr 380/6 date 01.11.2023,Pv marrje ne dorezim dt 24.01.2024,Fature nr 31 dt 24.01.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA E TIRANES Tirane 514,130 2024-03-01 2024-03-04 7610050012024 Paga neto për punonjesit e miratuar në organikë MBZHR,600,Paguar pagat e punonjesve per muajin shkurt 2024,(Banka e Tiranes), Numri i punonjesve ne organike plan 180 dhe fakt 7,Numri i punonjesve mbi organike plan 38 dhe fakt 0,listepagesa date 01.03.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) Banka OTP Albania Tirane 513,706 2024-03-01 2024-03-04 7810050012024 Paga me kontrate per kohe te kufizuar MBZHR,600,Paguar pagat e punonjesve per muajin shkurt 2024,(OTP),numri i punonjesve ne organike plan 180 dhe fakt 3,Numri i punonjesve mbi organike plan 38 dhe fakt 1,listepagesa date 01.03.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RESULI - ER Tirane 1,182,926 2024-02-28 2024-03-01 7210050012024 Karburant dhe vaj MBZHR,602,Blerje gazoil per ngrohje,vazhdim MK 174/18 dt 25.11.2022,Minik 5 nr prot 605/1dt 25.01.2024,Urdher nr 42 dt 25.01.2024,PV marrje dorezim dt 25.01.2024,Fature nr 60 dt 25.01.2024,FH nr 2 dt 25.01.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 25,500 2024-02-28 2024-02-29 7110050012024 Shpenzime per honorare MBZHR,602,Paguar anetaret e komi te audi te brend te MBZHR-se,urdh 612 dt 24.10.2023,ndryshu me urdh 758 dt 22.12.23,PV dt 29.12.23,PV dt 8.2.24,PV dt 9.2.24,Vend 12 dt 9.2.24 vend 15 dt 12.2.24,vend nr 23 dt 29.12.23,listpages dt 27.2.24
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) AUTORITETI KOMUNIK.ELEKTRONIK.E POSTARE Tirane 40,000 2024-02-28 2024-02-29 6810050012024 Sherbime telefonike MBZHR,602,Paguar numeri jeshil per vitin 2024,memo 1378 dt 20.02.2024,shkresa nr 482 dt 14.2.2024,prot 1333 dt 19.02.2024,VKM 599 dt 23.07.2010(indryshuar),fature nr 419dt 12.02.2024,
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA KOMBETARE TREGTARE Tirane 25,500 2024-02-28 2024-02-29 7010050012024 Shpenzime per honorare MBZHR,602,Paguar anetaret e komi te audi te brend te MBZHR-se,urdh 612 dt 24.10.2023,ndryshu me urdh 758 dt 22.12.23,PV dt 29.12.23,PV dt 8.2.24,PV dt 9.2.24,Vend 12 dt 9.2.24 vend 15 dt 12.2.24,,vend nr 23 dt 29.12.23,listpages dt 27.2.24
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RAIFFEISEN BANK SH.A Tirane 25,500 2024-02-28 2024-02-29 6910050012024 Shpenzime per honorare MBZHR,602,Paguar anetaret e komi te audi te brend te MBZHR-se,urdh 612 dt 24.10.2023,ndryshu me urdh 758 dt 22.12.23,PV dt 29.12.23,PV dt 8.2.24,PV dt 9.2.24,Vend 12 dt 9.2.24 vend 15 dt 12.2.24,,vend nr 23 dt 29.12.23,listpages dt 27.2.24
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 150,500 2024-02-21 2024-02-27 6410050012024 Udhetim i brendshem MBZHR,602,Dieta brenda vendit,Aut 66397/11 dt 04.12.2023,aut 6397/4 dt 04.12.2023,aut 136/1 dt 08.01.2024,aut 168/1 dt 09.01.2024,aut 603/1 dt 23.01.2024,aut 603/2 dt 23.01.2024,listepagesa dt 19.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA KOMBETARE TREGTARE Tirane 38,500 2024-02-23 2024-02-26 6710050012024 Udhetim i brendshem MBZHR,602,Dieta brenda vendit, Autorizim Nr.6397/4 dt 04.12.2023, Autorizim Nr.6397/7 date 04.12.2023, Listepagesa date 23.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) UJËSJELLËS KANALIZIME TIRANË Tirane 14,724 2024-02-21 2024-02-26 5910050012024 Uje MBZHR,602,Paguar shpenzime uji per periudhen Janar 2024,kodi i klientit 159740-1,Fature 35952 dt 05.02.2024,Nr matesit 10115167, nr vules 0075386, Periudha01.01.2024-31.01.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RAIFFEISEN BANK SH.A Tirane 119,000 2024-02-23 2024-02-26 6610050012024 Udhetim i brendshem MBZHR,602,Dieta brenda vendit, Autorizim Nr. 20/2 date 03.01.2024, Autorizim Nr. 4901/1 dt 19.01.2024, Autorizim Nr. 603/3 date 23.01.2024, Autorizim Nr.1226/1 date 13.02.2024, Listepagesa date 23.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) FURNIZUESI I SHERBIMIT UNIVERSAL Tirane 430,315 2024-02-21 2024-02-26 5810050012024 Elektricitet MBZHR,602,Paguar energjia elektrike per muajin Janar 2024,Kontrate nr H109835,Kodi i klientit TR1H080010109835,fature nr 461217755 dt 31.01.2024,
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 59,000 2024-02-23 2024-02-26 6510050012024 Udhetim i brendshem MBZHR,602,Dieta brenda vendit, Aut Nr.20/3 dt 03.01.2024, Autorizim Nr. 168/1 dt 09.01.2024, Autorizim Nr.603/2 dt 23.01.2024, Listepagesa date 23.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RAIFFEISEN BANK SH.A Tirane 17,000 2024-02-21 2024-02-26 5610050012024 Shpenzime per honorare MBZHR,602,Honorare,shkresa nr 43 dt 05.01.2024,nr prot 1085 dt 08.02.2024,listeprezenca dt 26.12.2023,listepagesa dt 19.02.2024,paguar sipas VKM 519 dt 20.09.2017
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) ONE ALBANIA Tirane 73,334 2024-02-21 2024-02-26 6110050012024 Sherbime telefonike MBZHR,602, Telefon Fix per periudhen 01.01.2024-31.01.2024,Nr klienti 310001692709, Nr fature 209948 date 04.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) DREJTORIA VENDORE E ASHK-së SARANDË Tirane 8,000 2024-02-21 2024-02-26 5710050012024 Shpenzime per tatime dhe taksa te paguara nga institucioni MBZHR,602,Tarife aplikimi online per ndarje pasurie (toke bujqesore), Memo nr.1220 dt 13.2.2024, Autorizim nr 5562 dt 18.10.2023, Fat nr 2458 date 09.02.2024, Per pasurine nr. 130 zona kadastrale nr.1430 Sarande
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) SIGAL UNIQA Group AUSTRIA Tirane 17,464 2024-02-15 2024-02-26 5510050012024 Shpenzimet e siguracionit te mjeteve te transportit MBZHR,602, Paguar SIGURACION (TPL) Memo nr 936/3 date 13.02.2024, Fature nr 8210 dt 12.02.2024, TPL e pergjithshme viti 2024, per automjetin me targe AA469VV
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 3,366,827 2024-02-21 2024-02-26 6310050012024 Shpenzime te tjera qiraje MBZHR,602,Paguar rregjistrim ne panairin Fruit Logistika 2024 (Stenda)Berlin Gjermani,Urdher nr 119 dt 15.02.2024,Memo 4277/4 date 27.12.2023,Fatura ne 1097954 dt 13.02.2024,paguar me transferte gjithsej 31680 euro me kurs pref 106 lek/eur
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) POSTA SHQIPTARE SH.A Tirane 55,265 2024-02-21 2024-02-26 6010050012024 Posta dhe sherbimi korrier MBZHR,602,Paguar sherbime postare per muajin Janar 2024,Fature nr 1002 date 05.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) AMADEUS TRAWELL AND TOURS Tirane 79,900 2024-02-13 2024-02-22 5010050012024 Udhetim jashte shtetit MBZHR,602,bileta me jashte vendit,Tir-Bruksel-Tir,memo 483 dt 18.01.2024,UP 24 dt 19.01.2024,Ftes oferte 483/4 dt 19.01.2024,PV dt 19.01.2024,Njoft fit dt 19.01.2024,Fat 21 dt 19.01.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA E TIRANES Tirane 71,500 2024-02-13 2024-02-22 5310050012024 Udhetim i brendshem MBZHR,602,dieta brenda vendit, Autorizim Nr.6396/1 date 04.12.2023, Autorizim Nr.6396/2 date 04.12.2023, Autorizim Nr.6392/3 date 04.12.2023, Listepagesa date 13.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) INTESA SANPAOLO BANK ALBANIA Tirane 58,851 2024-02-13 2024-02-22 4610050012024 Te tjera shperblime per personelin MBZHR,600,Paguar leje e zakonshme ne forme shperblimi,urdher nr. 1052 dt 07.02.2024, Listepagesa date 12.02.2024 (BANKA INTESA) A.ISEBERI
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) ODISEA TRAVEL & TOURS Tirane 83,160 2024-02-13 2024-02-22 4910050012024 Udhetim jashte shtetit MBZHR,602,bileta me jashte vendit,Tir-Bruksel-Tir,memo 49 dt 05.01.2024,UP 21 dt 18.01.2024,Ftes oferte 451/1 dt 18.01.2024,PV dt 18.01.2024,Njoft fit dt 18.01.2024,Fat 202 dt 19.01.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) KELVIN TRAVEL Tirane 209,600 2024-02-13 2024-02-22 4810050012024 Udhetim jashte shtetit MBZHR,602, Pag Bileta me jashte vendit,Tr-Berlin-Tr, Mem nr 363 dt 15.01.24 UP nr 20 dt 17.01.24 Ftese x oferte Nr 441/1 dt 17.01.2024, PV 17.01.2024, Njoftim fituesi dt 17.01.2024, Fature nr 71 dt 17.01.2024 A.Denaj F.Guri V.Dona Xh.Çota
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RAIFFEISEN BANK SH.A Tirane 49,998 2024-02-13 2024-02-22 4410050012024 Te tjera shperblime per personelin MBZHR,600,Paguar leje e zakonshme ne forme shperblimi,shkresa nr 270/3 dt 11.01.2024,shkr,270/5 dt 11.01.2024,listepagesa dt 12.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) Banka OTP Albania Tirane 10,500 2024-02-13 2024-02-22 5410050012024 Udhetim i brendshem MBZHR,602,dieta brenda vendit, Autorizim Nr.6400/5 datë 05.12.2023, Listepagesa date 13.02.2024.
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) A.SH.K. DREJTORIA VENDORE GJIROKASTER Tirane 8,500 2024-02-13 2024-02-22 4210050012024 Shpenzime per tatime dhe taksa te paguara nga institucioni MBZHR,602,Tarife aplikimi online per rregj pronesie, kartele pasurie, dhe fragment te hartes kadastrale,memo 1100 dt 08.02.2024,Autorizim nr 5562 dt 18.10.2023,Fat 701 dt 02.02.2024,Pasuria 189,201/13 zona kadastrale 8541 Gjirokaster
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA KOMBETARE TREGTARE Tirane 14,854 2024-02-13 2024-02-22 4510050012024 Te tjera shperblime per personelin MBZHR,600,Paguar leje e zakonshme ne forme shperblimi,shkresa nr 270/1 dt 11.01.2024,listepagesa dt 12.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 120,043 2024-02-13 2024-02-22 4310050012024 Te tjera shperblime per personelin MBZHR,600,Paguar leje e zakonshme ne forme shperblimi,shkresa nr 270 dt 11.01.2024,shkr,270/2 dt 11.01.2024,shkr 270/4 dt 11.01.2024,shkresa 1053 dt 07.02.2024,,listepagesa dt 12.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 127,000 2024-02-13 2024-02-22 5110050012024 Udhetim i brendshem MBZHR,602,dieta brenda vendit, Autorizim Nr.6400/3 date 05.12.2023, Autorizim Nr.6400/4 date 05.12.2023, Listepagesa date 13.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RAIFFEISEN BANK SH.A Tirane 67,000 2024-02-13 2024-02-22 5210050012024 Udhetim i brendshem MBZHR,602,dieta brenda vendit, Autorizim Nr.5612/4 date 01.011.2023, Autorizim nr.6397/2 date 04.12.2023, Autorizim Nr.6795/1 dt 20.12.2023 Listepagesa date 13.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RAIFFEISEN BANK SH.A Tirane 50,000 2024-02-13 2024-02-22 4710050012024 Te tjera transferta tek individet MBZHR,606,Paguar shperblim per nderhyrje kirurgjikale,urdher nr 78 dt 08.02.2024,,listepagesa dt 12.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA E TIRANES Tirane 20,930,722 2024-02-08 2024-02-12 4010050012024 Sherbimet bankare MBZHR,602,Paguar Valeria SRL,Kon d 6.11.18,Urdh 63 dt 2.2.24,Shk 123/33 d 15.11.23,shk123/34 d 21.11.23,shk 6086/1 dt 20.12.23,shk 123/38 d 8.1.24,M 147/1 d 19.1.24,F 21568 d 30.6.23,F 21710 d 8.11.23,Pagu 200000 euro me kurspref 104.6 l/e
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 17,000 2024-02-05 2024-02-12 3610050012024 Shpenzime per honorare MBZHR,602,Pagese per komision te shqyrtimit te masave administrative,memo 574/5 dt 26.1.24,Urdh 633 dt 2.11.23,PV 574 dt 22.1.24,Listeprezenca dt 27.12.23,Vend 03/04/05/06/07/08 dt 15.1.24,Vend nr 09/10/11/12 dt 22.1.24,listpages dt 5.2.24
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) BANKA CREDINS Tirane 12,750 2024-02-05 2024-02-12 3510050012024 Kompensime speciale te tjera MBZHR,606,Rimbursim karburanti per zv Minister per janar 2024,Ligji nr 10160 dt 15.10.2009,Ligji 169/2023,Listepagesa dt 05.02.2024
Aparati Ministrise se Bujqesise dhe Zhvillimit Rural (3535)/ish Aparati Ministrise se Bujqesise e Ushqimit (3535) RAIFFEISEN BANK SH.A Tirane 50,000 2024-02-07 2024-02-12 3810050012024 Te tjera transferta tek individet MBZHR,606, Paguar ndihme e menjehershme (nderhyrje kirurgjikale), urdher numer 423 date 17.01.2024, Listepagesa date 07.02.2024 (Banka Raiffeisen) A.HYSAJ
Mundesuar nga Instituti Shqiptar i Shkencave