Kreu

Manual Pėr Integrim Tė Monitorimit Tė Thesarit Nė Njė Faqe Web

Ky manual informon mbi mundėsinė e integrimit tė shėrbimit tė monitorimit tė thesarit nė njė faqe web tė njė institucioni, media apo kompanie. Ai ju adresohet administratorėve tė web-eve qė dėshirojnė tė shfaqin pėr audiencėn e tyre mundėsinė pėr tu njohur me shpenzime pėrmes transaksione thesari tė njė institucioni, ministri, drejtori, axhenci apo enti publik buxhetor. Manuali adresohet nė mėnyrė tė veēantė pėr institucionet qeveritare, tė cilat mund tė shfaqin nė web-faqen e tyre shpenzimet e vetė institucionit sipas datės, kategorisė sė shpenzimit, vlerės apo klientit pėrfitues.

Shėrbimi i Monitorimit tė Thesarit ėshtė njė aplikim i ndėrtuar nė PHP/Mysql i cili mundėson afishimin e transaksioneve tė thesarit tė lidhura me njė institucion buxhetor te caktuar. Tė dhėnat e marra nga faqja zyrtare e Ministrisė se Financave nė formėn e skedarėve excel, pėrpunohen dhe mė pas aksesohen nėpėrmjet njė ndėrfaqe tė thjeshtė kėrkimi. Rezultatet e kėrkimit shfaqen nė formė tabelare, duke pėrfshirė edhe rezultate pėrmbledhėse me kalkulime.

Faqja kryesore e Shėrbimit tė Monitorimit tė Thesarit ėshtė ndėrfaqja e parė e cila i mundėson njė pėrdoruesi tė zgjedhė midis: Transaksionet e periudhės 2012-2013 pėr institucionin e dhėnė dhe Transakionet e periudhės 2014 e nė vazhdim pėr institucionin e dhėnė. Pėr tė mundėsuar leximin e transaksioneve mė sipėr, duhet tė identifikohet institucioni i dhėnė nėpėrmjet njė kodi unik, i cili do t’i jepet institucionit i gatshėm nga grupi qe ėshtė marrė me ndėrtimin e shėrbimit.


showMore


Mundėsuar instituti