Money and Power


GENERAL DATA
INITIAL DECLARATION OF ASSETS

INCOMES AND COMMITMENTS IN PUBLIC / PRIVATE ACTIVITIES 2016
Category Description and source of income
Incomes from Salary and other supplementary compensations
1)Tė ardhura prej 971 748 lekė nga paga pranė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė.
2) Tė ardhura prej 8 257.2 lekė nga tė ardhura si pedagog i jashtėm pranė Departamentit Penal tė Fakultetit tė Drejtėsisė, Universiteti i Tiranės.
Incomes from Bonuses
Incomes from Advisor / Member of Boards
Incomes from bank interests
Incomes from Rent
Incomes from Businesses and Entrepreneurship
Incomes from Shares
Incomes from Publications and Copyright
Incomes from Heritage Rights
Incomes of other family members, who are part of his Family Certificate
1) Zonja Bejko ka pėrfituar 591 794 lekė tė ardhura nga paga pranė Intesa Sanpaolo Bank.
2) Zonja Bejko ka pėrfituar 54 180.93 lekė interesa tė ardhura pėr vitin 2016 mbi depozitėn e mbyllur.
3) Zonja Bejko ka pėrfituar 26 182.04 lekė interesa tė ardhura pėr vitin 2016 mbi njė depozitė.
4) Zonja Bejko ka pėrfituar 23 462.89 lekė interesa tė ardhura pėr vitin 2016 mbi njė depozitė.
Payments received for obligations from third parties
Annual incomes as % of incomes from salary for this function
Others
1)Zoti Gashi deklaron njė hua tė marrė ndaj motrės sė bashkėjetueses nė vlerė 2 100 000 lekė sipas deklaratės noteriale tė datės 01.10.2016..
2) Zoti Gashi deklaron se ka marrė njė hua nė vlerėn 300 000 lekė dhe 4 000 euro ndaj zonjės Hasime Bejko, nėna e bashkėjetueses. Huaja ėshtė marrė me qėllim shlyerje detyrimi tė deklaruesit ndaj motrės sė tij.
3) Zoti Gashi deklaron pakėsimin e llogarisė rrjedhėse pranė Raiffeisen bank me 6 834.34 lekė.
4) Bashkėjetuesja deklaron shtim prej 41 860.73 lekė nė llogarinė rrjedhėse me tė ardhura nga paga pranė Intesa Sanpaolo Bank.
5) Zonja Bejko deklaron shtim prej 77 638.85 lekė nė llogarinė e kursimit pranė Intesa Sanpaolo Bank.
6) Zonja Bejko deklaron Pakėsim me 143 836.7 lekė nė llogarinė e kursimit pranė Intesa Sanpaolo Bank.
7) Zonja Bejko deklaron pakėsim me 952.61 lekė nė llogarinė e kursimit pranė Intesa Sanpaolo Bank.( Kreditimet 1 000 lekėshe nė llogari hidhen automatikisht nga banka, duke u marrė nga njė tjetėr llogari e deklarueses.
8) Zonja Bejko ka shtim ne depozitėn me afat pranė Intesa Sanpaolo Bank me vlere 35 399.21 lekė. shumat e vendosura nė depozitė nė vitet 2010, 2011 arrijnė 1 372 000 lekė, pjesa e mbetur e balancės aktuale janė interesa bankarė tė pėrfituar.
9) Zonja Bejko deklaron se ėshtė pakėsuar shuma jashtė depozite mė 34.81 lekė nė depozitėn me afat pranė Intesa Sanpaolo Bank ku ajo ėshtė zotėruese e gjysmės sė saj. Ndėrsa shuma fillestare prej 910 000 lekė (qė nė vitin 2010.) e depozitės nuk ka ndryshuar. Pjesa e mbetur e balancės janė interesa bankarė tė pėrfituar .
10) Zonja Bejko deklaron se ėshtė shtuar mė 26 182.04 lekė depozita mė afat pranė Intesa Sanpaolo Bank ku ajo ėshtė zotėruese e gjysmės sė saj. Ndėrsa shuma fillestare prej 900 000 lekė ( nė vitin 2009.) e depozitės nuk ka ndryshuar. Pjesa e mbetur e balancės janė interesa bankarė tė pėrfituar .
11) Zonja Bejko ka pėrfituar 3 483 lekė tė ardhura si rimbursim tė sigurimit tė shėndetit pranė shoqėrisė sė sigurimit Sigal Uniqa Group Austria sh.a. data e transaksionit ėshtė 21.12.2016. kontrata ėshtė lidhur mes punėdhėnėsit tė zonjės Bejko, i cili paguan primet e sigurimit dhe siguruesi mbulon rimbursimin e kostove tė barnave dhe vizitave shėndetėsore deri nė njė vlerė tė caktuar. Nuk janė tė ardhura por rimbursim i shpenzimeve ( sepse zonja Bejko paguan nga tė ardhurat e saj shpenzimet e mjekimit, aplikon pranė siguruesit dhe ky pėrcakton sipas kritereve tė miratuara nėse do t’i rimbursojė.).
12) Zonja Bejko deklaron disa transaksione qė nuk pėrbėjnė tė ardhura por rimbursim tė shpenzimeve si mė poshtė: nė datė 28.04.2016 rimbursim nė vlerė 1 095.31 lekė nga punėdhėnėsi pėr shpenzime tė faturuara gabimisht pėr telefoninė; nė datė 28.06.2016 derdhje cash prej 3 500 lekė dhe 5 000 lekė nga motra e bashkėjetueses. Fillimisht zonja Bejko kishte paguar cash njė shumė pėr porosi veshjeje dhe kjo e fundit e rimbursoi zonjė Bejko pėr pagesat e kryera.
13) Zonja Bejko deklaron derdhje cash nė vlerėn 400 euro nga nėna e saj pėr blerje, i referohet “Statment” bankar te llogarisė, datė transaksioni 03.02.2016.


DECLARED EXPENSES 2016
Expense Description
Me deklaratė noteriale tė datės 30.12.2016 Amarda Gashi e konsideron veten tė shlyer pėr tė gjitha detyrimet qė kishin ndaj saj zoti Ergys Gashi (vėllai) dhe zonja Estela Bejko (bashkėjetuese e vėllait). Ky detyrim i lindur mė parė sipas deklaratės noteriale tė datės 04.05.2013, pėrbėnte gjysmėn e vlerės sė apartamentit nė pronėsi tė deklaruesit ( deklaruar nė deklaratėn para fillimit tė detyrės 2015.). Apartamenti mė herėt ishte porositur pėr zotin Gashi dhe Motrėn e tij. Nė vitin 2013 palėt vendosin qė motra heq dorė nga pjesa e saj e tė drejtave pronėsore nė favor tė vėllait dhe bashkėjetueses. Nė kėmbim zonjės Amarda Gashi i njihet detyrimi prej 5 000 000 lekė dhe 14 300 euro. Kėto vlera janė paguar nė vitin 2016 nė favor tė Amarda Gashi. Pėr tė paguar detyrimin janė kryer veprime:
a. Nė datė 26.09.2016 babai i deklaruesit ka depozituar nė llogarinė bankare tė Znj Amarda Gashi vlerėn prej 27 000 euro. Kjo shumė (e babait) u formua: nga gjendja cash prej 17 000 euro, cash i krijuar qė nė datėn 25.09.2013, (tėrheqje qė zonja Bejko kishte bėrė nė bankė), shumės 17 000 euro i janė shtuar edhe 10 000 euro kursime shumėvjeēare nga pagat dhe pensionet e prindėrve tė deklaruesit. Pra nė total babai i zotit Gashi depozitoi 27 000 euro sipas veprimit bankar tė datės 26.09.2016.
b. Nė datė 29.09.2016 motra e bashkėjetueses (motra e Estela Bejko) i xhiroi 2 100 000 lekė zonjės Amarda Gashi nė kuadėr tė shlyerjes sė detyrimit tė deklaruesit ndaj zonjės Amarda Gashi. Shumė qė pėrbėn nė tė njėjtėn kohė hua tė deklaruesit tashmė ndaj kunatės ( motrės sė bashkėjetueses).
c. Nė datė 29.09.2016 nėna e bashkėjetueses depoziton shumėn 150 000 lekė nė llogarinė bankare me dy emra me tė bijėn. Gjithashtu njė transfertė prej 4000 euro po nė llogarinė e tė bijės. Nė datė 30.09.2016 zonja Estela Bejko transferon shumat 300 000 lekė dhe 4 000 euro drejt llogarisė se zonjės Amarda Gashi ( motra e deklaruesit), si shlyerje e detyrimit.
ē . Para datės 20.11.2015 ishte shlyer nga Zoti Gashi shuma 100 000 lekė . Detyrimi ndaj zonjės Amarda Gashi quhet i pėrmbyllur. Mbetet detyrimi ndaj motrės sė bashkėjetueses dhe prindėrve tė saj.