Money and Power


GENERAL DATA
INITIAL DECLARATION OF ASSETS

INCOMES AND COMMITMENTS IN PUBLIC / PRIVATE ACTIVITIES 2016
Category Description and source of income
Incomes from Salary and other supplementary compensationsTė ardhura nga paga si gjyqtare nė Gjykatėn e Apelit, 1 214 364 lekė neto.
Incomes from BonusesNuk ka
Incomes from Advisor / Member of BoardsNuk ka
Incomes from bank interestsNuk ka
Incomes from RentTė ardhura nga qiraja e pronės nė Rrugėn e Elbasanit, 490 000 lekė.
Incomes from Businesses and EntrepreneurshipNuk ka
Incomes from SharesNuk ka
Incomes from Publications and CopyrightNuk ka
Incomes from Heritage RightsNuk ka
Incomes of other family members, who are part of his Family Certificate
1) Tė ardhura nga pensioni familjar dhe pensioni suplementar pėr ish-bashkėshortin, Azem Hajdari, 720 000 lekė.
2) Djali, Z. Kirjald Hajdari, tė ardhura nga puna nė si ekspert i jashtėm pranė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit (01.03.2016 - 31.07.2016.), shuma 303 750 lekė.
Payments received for obligations from third partiesNuk ka
Annual incomes as % of incomes from salary for this function
1) Tė ardhura nga shitja mė 02.06.2016 e apartamentit me sip. 87.1 m2, pjesa takuese 1 e 4 (nė pronėsi me fėmijėt, 1 e 4 secili), vlera 50 500 euro. Kjo pronė ėshtė pėrfituar nė cilėsinė e pronarit tė truallit por edhe pjesės sė investuar nė pallatin 10 katėsh tė ndėrtuar mbi truallin me sip. 433.3 m2 nė Tiranė.
2) Tė ardhura nga shitja mė 25.01.2017 e apartamentit me sip. 62.23 m2, pjesa takuese 1 e 4 (nė pronėsi me fėmijėt, 1 e 4 secili), vlera 68 453 euro. Kjo pronė ėshtė pėrfituar nė cilėsinė e pronarit tė truallit por edhe pjesės sė investuar nė pallatin 10-katėsh tė ndėrtuar mbi truallin me sip. 433.3 m2 nė Tiranė.
3) Tė ardhura nga kontrata e porosi-blerjes dt. 02.02.2015 pėr apartamentin me sip. 62.23 m2, pjesa takuese 1 e 4 (nė pronėsi me fėmijėt, 1 e 4 secili), vlera 50 000 euro. Kjo pronė ėshtė pėrfituar nė cilėsinė e pronarit tė truallit por edhe pjesės sė investuar nė pallatin 10-katėsh tė ndėrtuar mbi truallin me sip. 433.3 m2 nė Tiranė.
Others
1) Pronare me 25 % (pasuria ėshtė nė pronėsi tė deklarueses dhe fėmijėve me nga 25 % secili), e njė trualli nė Tiranė me sip. 454 m2 mbi tė cilin ėshtė ndėrtuar njė ndėrtesė 95.3 m2. Kjo pasuri ėshtė krijuar nga: -blerja e njė apartamenti mė 14.01.1995 nė bazė tė kontratės sė shitblerjes mes Entit tė Banesave Dega Tiranė dhe blerėsve Azem Hajdari, Fatmira Hajdari dhe djalit, nė vlerėn 129 600 lekė. Ky ap. ndodhet nė katin e I plus II me sip. 95.3 m2 ndėrsa sip. totale e truallit ėshtė 500 m2; -blerja e njė trualli me sip. 150 m2 i pėrfituar me legalizim nė bazė tė 'Kontratės pėr kalim pronėsie tė disa parcelave ndėrtimore' dt. 23.12.2005 pėr tė cilat ėshtė paguar shuma 978 268 lekė -si edhe nga trualli prej 142 mė pėr tė cilin ėshtė fituar e drejta e pronėsisė sipas vendimit tė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, dt. 30.07.2013, lėnė nė fuqi edhe nga Vendimi i Gjykatės, sė Apelit Tiranė dt. 31.10.2013. Mbi truallin me sip. 433.3 m3 nė Tiranė i cili zotėrohet nė masėn 3 e 6 nga z. Fatmira Hajdari dhe nė 1 e 6 nga secili prej fėmijėve tė saj Azem, Rudina dhe Kirjald Hajdari ėshtė ndėrtuar njė objekt me 10 kate. Pjesa e investuar nga deklaruesja dhe fėmijėt e saj ėshtė 207 400 euro. Nė cilėsinė e pronarit tė truallit dhe pjesės sė investuar janė pėrfituar 3 njėsi qė janė ende tė pashitura dhe 12 apartamente nga tė cilat 9 tė pashitura. Nė secilėn nga kėto prona deklaruesja dhe fėmijėt e saj zotėrojnė nga 1 e 4. Pėrkatėsisht: Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė njėsie tregtare me sip. 93.94 m2. Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė njėsie tregtare me sip. 158.98 m2 Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė njėsie tregtare me sip. 158.91 m2. Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 1 me sip. 103 m2. Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 2 me sip 32.85 m2; Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 3 me sip, 98.75m2; Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 16 me sip. 103.13 m2; Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 24 me sip 103.13 m2; Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 4 me sip. 103.13 m2; Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 23 me sip. 98.75 m2; Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 29 me sip 160.82 m2 dhe Pronare sė bashku me fėmijėt, nga 25 % secili, i njė apartamenti nė hyrjen 1, apartamenti 30 me sip. 204.68 m2.
2) Kredi bankare marrė nė 'Alpha Bank' me 'Kontratė pėr kufi kredie shumėqėllimore' dt. 27.10.2007 dhe shtesė kontrate dt. 29.10.2007, nė shumėn 18 830 000 lekė, pėr 15 vjet. Shuma e shlyer deri mė 31.12.2016 ėshtė 2 776 707 lekė, detyrimi i mbetur pashlyer 8 674 502.48 lekė.
3) Hua e marrė nga motra e cila ka ndėrruar jetė nė tetor 2010, vlera 10 000 euro.
4) Kontratė qiraje financiare (leasing) pėr blerjen e autoveturės tip 'Mercedes Benz S350' nė shumėn 23 000 euro, vlerė qė paguhet me kėste mujore pėr njė periudhė 5-vjeēare. Detyrimi i shlyer deri mė 31.12.2016 ėshtė 1 746.13 euro, detyrimi i mbetur pashlyer, 21 253.87 euro.
5) Djali, Z. Kirjald Hajdari, detyrim pėr t'u shlyer nė shumėn 10 000 000 lekė. Kjo vlerė ėshtė marrė nė formėn e materialeve tė ndėrtimit nė fazėn e ndėrtimit tė karabinasė sė pallatit 10-katėsh ndėrtuar mbi pronėn e familjes Hajdari, si pjesė financimi.


DECLARED EXPENSES 2016
Expense Description

1) Shpenzime nė shumėn 2 776 707 lekė pėr shlyerjen e kredisė bankare marrė mė 27.10.2007 nė 'Alpha Bank', nė shumėn 18 830 000 lekė, pėr 15 vjet.
2) Shpenzime nė shumėn 1 746.13 euro sipas njė kontratė qiraje financiare (leasing) pėr blerjen e autoveturės tip 'Mercedes Benz S350' nė shumėn 23 000 euro, vlerė qė paguhet me kėste mujore pėr njė periudhė 5-vjeēare.