Money and Power


GENERAL DATA


INCOMES AND COMMITMENTS IN PUBLIC / PRIVATE ACTIVITIES 2015
Category Description and source of income
Incomes from Salary and other supplementary compensationsTė ardhura nga paga nė Kuvend, shpėrblimet si anėtare KLD, pagesa si anėtare e Kėshillit pėr Reformėn Ligjore pranė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe tė ardhura nga Fondacioni Soros Sekretariati teknik pėr Reformėn janė vendosur nė njė llogari rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė ku gjendja nė 31 dhjetor 2015 ėshtė 2 259 389 (dy milion e dyqind pesėdhjetė e nėntė mijė e treqind e tetėdhjetė e nėntė) Lekė. Shtuar llogaria gjatė 2015 me 1 363 317 lekė.
Incomes from Bonuses
Incomes from Advisor / Member of Boards
Incomes from bank interests
Incomes from Rent
Incomes from Businesses and Entrepreneurship
Incomes from Shares
Incomes from Publications and Copyright
Incomes from Heritage Rights
Incomes of other family members, who are part of his Family Certificate
1) Bashkėshorti zoti Ilirjan Lame ka shitur pjesėn prej 25% tė pronės Zyrė me sipėrfaqe 187.5 m2 duke arkėtuar 14 520 euro.
2) Bashkėshorti tė ardhura nga qiradhėnie pėr njė apartament me sip 91.3 m2 ne vlerėn e 2 550 euro.
3) bashkėshorti tė ardhura nga qiradhėnia e njė apartamenti me sipėrfaqe 67.4 m2 nė vlerėn e 267 750 lekė.
4) bashkėshorti tė ardhura paga administrator dhe ortak i vetėm nė Smart shpk nė vlerėn 1 100 000 (njė milion e njėqind mijė) lekė.
5) bashkėshorti tė ardhura nga paga si menaxher i projektit tė Bankės Botėrore pėr Burimet Ujore dhe Ujitjen nė Ministrinė e Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimin e Ujėrave 730 372 lekė.
Payments received for obligations from third parties
Annual incomes as % of incomes from salary for this function
OthersBashkėshorti gjendje kesh 5 000 euro.


DECLARED EXPENSES 2015
Expense Description

1)Ėshtė paguar gjatė 2015 vlera 4 109 euro si principal dhe interesa tė njė kredie tė marrė nė vitin 2013 ne vlerėn 46 000 USD (tashmė e konvertuar nė euro) dhe nė 2007 shtuar kredia me 6 666 euro tė tjera dhe afat shlyerje 2018.
2) ėshtė shlyer detyrimi i mėparshėm dhe shpenzimet vjetore tė njė karte krediti nė vlerėn 55 747 lekė.
3) shlyer detyrim i mėparshėm i njė karte krediti prej 639 euro.
4) bashkėshorti la shlyer kredi tregtare me 14 699 euro tė pėrfituara nga shitja 25% e pronėsisė mbi njė zyrė 187.5m2.
5) Bashkėshorti ka shlyer kartė krediti vlera 669 708 leke.
6) bashkėshorti ka shlyer kartė krediti nė vlerėn 87 000 lekė.