Money and Power


GENERAL DATA


INCOMES AND COMMITMENTS IN PUBLIC / PRIVATE ACTIVITIES 2017
Category Description and source of income
Incomes from Salary and other supplementary compensationsTė ardhura neto nga paga si Ministėr i Financave dhe Ekonomisė pėr periudhat Janar-Maj dhe Shtator-Dhjetor, 1 079 539 Lek.
Incomes from BonusesTė ardhura neto nga shpėrblim i menjėhershėm i funksionarėve tė lartė, 445 638 Lek.
Incomes from Advisor / Member of Boards
1) Tė ardhura neto nga pjesėmarrja nė Bordin e Kontrollit tė Brendshėm Financiar Publik, 17 000 Lek.
2) Tė ardhura neto nga pjesėmarrja nė Komisionin e Ndihmės Shtetėrore, 7 700 Lek.
Incomes from bank interests
1) Tė ardhura nga interesat e depozitave nė Euro pranė ISBA, 14 Euro. Gjendja e kėsaj llogarie pėrshkruhet nė seksionin 'Tė tjera 2017'.
2) Tė ardhura neto nga interesat e pėrftuara mbi obligacionet 637,5 Euro, tė depozituara pranė llogarisė pėrkatėse tė pėrshkruar nė seksionin 'Tė tjera 2017'.
Incomes from RentNuk ka
Incomes from Businesses and EntrepreneurshipNuk ka
Incomes from SharesNuk ka
Incomes from Publications and CopyrightNuk ka
Incomes from Heritage RightsNuk ka
Incomes of other family members, who are part of his Family Certificate
1) Bashkėshortja, tė ardhura neto nga paga dhe shpėrblime vjetore nga punėsimi pranė Intesa San Paolo Bank, 5 655 819 Lek.
2) Bashkėshortja, tė ardhura nga bounse dhe tė kaluara nga llogaria personale te llogaria e pėrbashkėt pranė bankės Intesa San Paolo, 1 000 000 Lek.
3) Bashkėshortja, tė ardhura me vlerė 11 220 Euro nga dhėnia me qira e ambienteve, me vlerė bruto 1 110 Euro/muaj nga kontratė ekzistuese.
4) Bashkėshortja, tė ardhura me vlerė 12 000 Euro nga dhėnia me qira e ambienteve me vlerė neto 1 000 Euro/muaj nga kontratė ekzistuese.
Payments received for obligations from third partiesSubjekti deklaron shtesė tė ardhurash pėr vitin 2017 nga arkėtime kėste shitje apartamenti nga projektin nė Selitė, kėto tė ardhura specifikohen sipas subjektit deklarues nė faqen nr 13 tė deklaratės sė pasurisė, deklaratė jo e aksesueshme pėr publikun .
Annual incomes as % of incomes from salary for this function
Others
1) Shtesė pėrmes procedurės tė rivlerėsimit tė vlerės tė pasurisė sė patundshme me sipėrfaqe 3 000 m2 nė Tiranė. Ēmimi i rivlerėsimit ėshtė 130 Euro/m2, vlera totale e pasurisė pas rivlėrėsimit bėhet 390 000 Euro ose 54 000 000 Lek. Pagesa pėr tarifat e rivlerėsimit ėshtė 1 026 700 Lek.
2) Bashkėshortja, shtesė e pasurisė nga rivlerėsimi i shtėpisė nė Qerret, vlera e re 15 770 700 Lek.
3) Pakėsim me 2 854 Euro i llogarisė personale nė Euro pranė bankės Intesa San Paolo, pėr shpenzime si pagėsė kartė krediti, shkolla etj. Gjendja e llogarisė nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 35 251 Euro.
4) Shtesė prej 14 Euro nga depozita nė Euro panė Intesa San Paolo, gjendja e tė cilės nė datė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 115 664 Euro.
5) Gjendje e llogarisė 'Obligacione Euro' me vlerė 100 000 Euro pranė Intesa San Paolo, e pandryshuar. Tė ardhurat neto nga obligaconet janė pėrshkruar nė seksionin ‘Tė ardhura nga interesa bankare dhe kredidhėnie 2017’.
6) Shtesė prej 208 978 Euro nė llogarinė e pėrbashkėt me bashkėshorten pranė Intesa San Paolo, nga tė ardhurat nga shitja e apartamenteve tė projektit nė Selitė dhe tė ardhura nga qiraja. Gjendja e llogarisė nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 241 111 Euro.
7) Pakėsim prej 1 428 500 Lek nė llogarinė e pėrbashkėt nė Lek pranė Instesa San Paolo, pėr i) pagesėn e taksės tė rivlerėsimit tė pasurisė ii) pėr blerje obligacionesh dhe iii) transfertė nga llogaria personale e A.Mancka nga tė ardhurat e bonuseve. Gjendja e llogarisė nė 31 Djetor 2017 ėshtė 1 071 870 Lek.
8) Shtesė prej 11 Lek nė llogarinė e pėrbashkėt nė Lek pranė Intesa San Paolo, gjendja e tė cilės nė datėn 31 Dhjetor 2017 ėshtė 4 650 Lek.
9) Gjendje me vlerė 78 USD e llogarisė tė pėrbashkėt tė kursimit nė USD pranė Intesa San Paolo, e pandryshuar pėr vitin 2017.
10) Gjendje me vlerė - 0,28 Euro e llogarisė personale pranė Credins Bank.
11) Gjendje me vlerė 0 Euro nė llogarinė personale pranė Credins Bank.
12) Gjendje me vlerė - 4,62 Euro nė llogarinė personale pranė Credins Bank, llogari e cila pėrdoret pėr pagesa kredie, AMEX (amerikan Express Credit Card) dhe janė llogari tranzitore.
13) Shtesė prej 604 745 Lek nė llogarinė personale pranė Credins Bank, gjendja e tė cilės nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 1 162 687 Lek. Kjo llogari pėrdoret pėr depozitimin e pagės dhe pagesave tė kredisė dhe tė tjera.
14) Bashkėshortja, gjendje me vlerė 5 000 Lek nė llogarinė e kartės tė parapaguar, gjendje e pandryshuar gjatė vitit 2017.
15) Bashkėshortja, gjendje me vlerė 113 Lek, e llogarisė nė Lek tė kartės tė parapaguar, llogari e pėrdorur pėr shpenzime tė ndryshme.
16) Bashkėshortja, Bono Thesari me vlerė 3 400 000 Lek, tė blera gjatė vitit 2017 me anėn e likuidimit nė datė 17.02.2017 tė Bonove tė Thesarit me vlerė 1 800 000 Lek dhe kursimeve me vlerė 1 600 000 Lek.
17) Bashkėshortja, shtesė nė llogarinė e pagės me 539 067 Lek, llogari e cila pėrdoret pėr pagėn, shpėrblimet dhe shpenzimet e pėrditshme dhe tė nevojshme. Gjendja e llogarisė nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 875 252 Lek.
18) Bashkėshortja, shtesė prej 1 157 807 Lek nė planin e kursimit tė bankės, si pasojė e pagės, interesave dhe kontributeve tė bankės. Gjendja e llogarisė nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 4 493 423 Lek.
19) Bashkėshortja, shtesė me 2 885 Euro nė llogarinė nė Euro pėr pagesėn e qirasė tė zyrave dhe shkollės tė vajzės. Gjendja e llogarisė nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 3 160 Euro.
20) Bashkėshortja, gjendje e llogarisė me vlerė 263 GBP, e hapur nė shtator 2017 pėr pagesat e shkollės tė vajzės dhe shpenzime tė ndryshmė tė vajzės. Llogaria pėrdor fonde nga llogaritė kryesore tė A. Mancka dhe A.Ahmetaj dhe pėrdoret pėr konvertimin e monedhave Euro.
21) Llogari e fėmijės tė mitur, shtuar mė 52 USD nga interesat, gjendja e tė cilės nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 13 767 USD.
22) LLogari e fėmijės tė mitur, shtuar me 74 Euro nga interesat, gjendja e tė cilės nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 30 190 Euro.
23) E bija, shtesė me 1 088 Euro nė planin e kursimit pranė Intesa San Paolo nga interesat dhe derdhjet e prindėrve. Gjendja e llogarisė nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 41 243 Euro.
24) E bija, shtesė me 69 USD si pasojė e interesave nė llogarinė e kursimit pranė Intesa San Paolo. Gjendja e llogarisė nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 18 504 USD dhe pėr vitin 2016 ka qėnė e pėrfshirė nė deklaratėn e A.Mancka.


DECLARED EXPENSES 2017
Expense Description

1) Shlyerje e taksės sė rivlerėsimit tė pasurisė me sipėrfaqe 3 000 m2 tokė nė Tiranė, 1 026 700 Lek. Pagesa ėshtė bėrė nga llogaria e pėrbashkėt me bashkėshorten pranė bankės Intesa San Paolo.
2) Shlyerje e shumės prej 4 054 Euro pėr kėstin e kredisė me vlerė 40 000 Euro tė marrė pranė Credins Bank nė datė 16.01.2017, me afat 10 vjeēar dhe me gjendje detyrimi tė mbetur nė 31 Dhjetor 2017 prej 37 242 Euro. Kredia ėshtė marr pėr blerjen e automojetit tip Benz pėr pėrdorim nga Znj. A. Mancka.
3) Pagesė prej 1 400 000 Lek pėr blerjen e obligacioneve, nga llogaria e pėrbashkėt me bashkėshorten pranė bankės Intesa San Paolo.