Money and Power


GENERAL DATA
INITIAL DECLARATION OF ASSETS

INCOMES AND COMMITMENTS IN PUBLIC / PRIVATE ACTIVITIES 2017
Category Description and source of income
Incomes from Salary and other supplementary compensations
1) Tė ardhura nga paga bazė dhe komisionet si deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė, 1 492 125 lekė.
2) Tė ardhura nga pagesa tė tjera nga Kuvendi, 802 280 lekė.
3) Tė ardhura nga pagesat pėr mėsimdhėnie dhe udhėheqje shkencore nė Universitetin Mesdhetar i Shqipėrisė, 2 187 474 lekė.
4) Tė ardhura nga pagesa pėr mėsimdhėnien dhe udhėheqje doktoraturash nė UNS, Maqedoni, 3 000 dollarė.
Incomes from BonusesNuk ka
Incomes from Advisor / Member of BoardsTė ardhura nga pagesa si anėtar i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, 510 000 lekė.
Incomes from bank interestsNuk ka
Incomes from RentNuk ka
Incomes from Businesses and EntrepreneurshipNuk ka
Incomes from SharesNuk ka
Incomes from Publications and CopyrightTė ardhura nga pagesa pėr tė drejtėn e autorit pėr botimin "Origjina e parasė", 5 000 euro.
Incomes from Heritage RightsNuk ka
Incomes of other family members, who are part of his Family Certificate
1) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, tė ardhura nga mėsimdhėnia nė Universitetin Mesdhetar tė Shqipėrisė, 2 023 485 lekė.
2) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, tė ardhura si person fizik, 241 402 lekė.
3) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, tė ardhura nga 'Benisa Sonsulting Co', 11 681 dollarė.
4) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, tė ardhura nga 'AAEF Profit Share', 41 564 dollarė.
5) Djali, Z. Eros Angjeli, tė ardhura si person fizik, 240 000 lekė.
6) Djali, Z. Eros Angjeli, tė ardhura nga Qendra Mesdheu / UMSH, 1 933 657 lekė.
7) Djali, Z. Eros Angjeli, tė ardhura nga Ministria e Integrimit ( 01.01.2017 - 31.08.2018.), shuma 684 889 lekė.
8) Djali, Z. Eros Angjeli, tė ardhura nga Mesdheu Education, 421 516 lekė.
9) Vajza, Znj. Jona Marashi, tė ardhura nga Education Development Center, Waltham, Ma, 92 500 dollarė neto.
Payments received for obligations from third partiesNuk ka
Annual incomes as % of incomes from salary for this function
Others
1) Gjendja e llogarisė bankare nė BKT, shtesė 5 100 euro.
2) Gjendja e llogarisė bankare nė BKT, pakėsim - 75 000 lekė.
3) Gjendja e llogarisė bankare nė RZB, pakėsim - 996 300 lekė.
4) Gjendja e llogarisė bankare nė RZB, pakėsim - 150 euro.
5) Gjendja llogarisė bankare nė Commerce Bank, USA, pakėsim - 81 dollarė.
6) Kartė krediti Opensky, pakėsim - 91 dollarė.
7) Gjendja e llogarisė nė RZB, person i autorizuar, pakėsim - 1 400 euro.
8) Gjendja e llogarisė bankare nė EuroBank, Greqi, shtesė 1 195 euro.
9) Kredi bankare marrė nė BKT pėr blerjen e autoveturės nė mars 2015. Detyrimi i shlyer 9 934 euro, detyrimi i mbetur pashlyer, 23 480 euro.
10) Kredi bankare marrė nė bankėn Eurobank, Greqi pėr blerjen e apartamentit tė motrės nė Greqi. Detyrimi i shlyer, 3 753 euro, detyrimi i mbetur pashlyer, 30 857 euro.
11) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė RZB, pakėsim 42 670 euro.
12) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė RZB, pakėsim 54 270 dollarė.
13) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė BKT, shtesė 51 845 lekė.
14) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė BKT, pakėsim 13 605 euro.
15) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė BKT, pakėsim 35 080 dollarė.
16) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė BKT si person fizik, shtesė 1 337 700 lekė.
17) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė Bank at Commerse, Ma, USA, pakėsim 3 070 dollarė.
18) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė Citizens Bank, Ma, USA, pakėsim 116 172 dollarė.
19) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė Devine's Bank, Ma, USA, pakėsim 153 424 dollarė.
20) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, fond pensioni nė RZB, shtesė 57 460 lekė.
21) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė Intesa SanPaolo Bank Tirana, shtesė 41 740 dollarė.
22) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, investime nė shoqėrinė PJE Co, 2017, shtesė 115 000 dollarė, pjesa takuese 25 %.
23) Bashkėshortja, Znj. Greta Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė EuroBank, Greqi, shtesė 950 dollarė.
24) Djali, Z. Eros Angjeli, gjendja e llogarisė bankare nė BKT, pakėsim 254 000 lekė.
25) Djali, Z. Eros Angjeli, investim nė shoqėrinė PJE Co (transferuar siē ėshtė deklaruar nga prindėrit, tė ardhura familjare), shtesė 115 000 dollarė, pjesa takuese 25 %.
26) Djali, Z. Eros Angjeli, detyrim si person fizik nė shumėn 800 000 lekė. Detyrimi i shlyer, 400 000 lekė, detyrimi i mbetur pashlyer, 400 000 lekė.
27) Vajza, Znj. Jona Marashi, gjendja e llogarisė bankare nė Citizens Bank, Ma, SHBA, shtesė 21 283 dollarė.
28) Vajza, Znj. Jona Marashi, gjendja e llogarisė bankare nė American Express, shtesė 1 703 dollarė.
29) Vajza, Znj. Jona Marashi, investim nė shoqėrinė PJE Co, (tė ardhura nga prindėrit dhe familjare), shtesė 115 000 dollarė, pjesa takuese 25 %.
30) Vajza, Znj. Jona Marashi, kredi bankare pėr shtėpinė ku zotėron 25 %. Detyrimi i shlyer, 7 817 dollarė, detyrimi i mbetur pashlyer 89 568 dollarė.


DECLARED EXPENSES 2017
Expense Description

1) Shpenzime pėr vitin 2017 pėr shlyerjen e kredisė tė marrė nė BKT pėr blerjen e autoveturės, 9 934 euro.
2) Shpenzime pėr vitin 2017 pėr shlyerjen e kredisė bankare marrė nė bankėn Eurobank, Greqi pėr blerjen e apartamentit tė motrės nė Greqi, 3 753 euro.
3) Djali, Z. Eros Angjeli, shpenzime pėr blerjen e pajisjeve dhe mobilieve pėr shtėpinė me tė ardhura familjare, vlera 18 000 euro.
4) Vajza, Znj. Jona Marashi shpenzime pėr shlyerjen e kredisė bankare pėr vitin 2017 pėr shtėpinė ku zotėron 25 %, shuma 7 817 dollarė.